Halınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Halınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz

Halınızı Hangi Aralıklarda Temizlemelisiniz?

Halınızı ne sıklıkta temizlemelisiniz? biliyor musunuz? Herkes, iyi bir ev hijyeni uygulamasının evinin sağlığı için hayati önem taşıdığını bilir. Bununla birlikte, mülkünüzde kirleticiler, kirler ve mikroplar gibi birçok istenmeyen sürprizi gizleyen bir eşya vardır. En sevdiğiniz oturma odası halınız.

Kapıda Kredi Kartı İle Ödeme  

 

Yani, eğer siz:

  • Güzel bir halı aldınız ve yıkamanın zamanının gelip gelmediğini merak ettiniz.
  • Sadece evinizdeki halıya gerektiği sıklıkta bakıp bakmadığınızı merak ediyor musunuz?

Doğru yerdesiniz.

Bu makalede, yaşam tarzınıza bağlı olarak, halıların temizleme sıklığını ve bunun faydalarını tartışacağız.

Halılarınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Halınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?
Halınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Doğru halı bakımının altın kuralı, haftada iki kez süpürmek ve halılarınızı yılda en az 2 kez profesyonel bir serviste temizletmektir. Yoğun trafikli alanlar veya çocukları, evcil hayvanları veya sigara içenleri olan evler için haftada üç ila yedi kez süpürmenizi ve her üç ila altı ayda bir derinlemesine temizletmenizi öneririz.

Yine de bu, dünyadaki her ev için geçerli değildir. Temizleme sıklığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, yukarıda bahsettiğimiz faktörlere ek olarak bazı ek faktörlere daha yakından bakalım:

  • Evde çocuk var mı?
  • Herhangi bir evcil hayvanınız var mı?
  • Evde alerjisi veya solunum problemi olan bir aile üyesi var mı?
  • Evde sigara içen var mı?
  • Halı ne kadar yaya trafiği alıyor?
  • Evin içinde ayakkabı giyer misiniz?

İşleri kolaylaştırmak için, birkaç faktöre bağlı olarak hangi temizlik aralıklarının izleneceğini gösteren bu tabloyu inceleyin:

Trafik Toprak DeğerlendirmesiVakumlamaNokta TemizlemeDerin temizlik
Hafif toprakHaftada 1 xGünlük veya lekeler fark edilir edilmez12-18 ayda bir trafik alanları
Orta Toprak
(çocuklu aileler, yaşlılar)
Haftada 1 ila 2xGünlük veya lekeler fark edilir edilmezHer 6 ila 12 ayda bir trafik alanları
Ağır Toprak
(evcil hayvanı olan aileler, sigara içen)
Haftada 2 ila 4xGünlük veya lekeler fark edilir edilmezHer 3 ila 6 ayda bir trafik alanları
Aşırı koşullar
(geniş aileler, birden fazla evcil hayvan)
GünlükGünlük veya lekeler fark edilir edilmez2 ila 3 ayda bir trafik alanları

Profesyonel Halı Temizliği için IICRC Standardı ve Referans Kılavuzu (IICRC S100)

 

Temizleme Sıklığını Etkileyen Faktörler

Halınızı ne sıklıkta temizlemelisiniz? sorusunun yanıtlarından biri halı yıkamanın düzenliliğini belirlemek için yaşam tarzınızın aşağıdaki yönlerini göz önünde bulundurun:

Çocuklar

Çocuklar ve halıların çok güzel bir ilişkisi var. Küçük çocuğunuz meyve suyunu halınıza döktüyse veya en az bir kez bahçede oynadıktan sonra çamurlu ayak izleri bıraktıysa elinizi kaldırın.

Ebeveyn olanlarınız için, her altı ila on iki ayda bir halınızın yüksek trafikli kısımlarına özen gösterdiğinizden emin olun. Ayrıca, halınızın tamamını yılda iki kez profesyonel bir servise temizletmenizi tavsiye ederiz.

Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlar harikadır, ancak halınızın ilgisini en iyi şekilde düşünmezler. Neden bahsettiğimizi biliyorsunuz –Çamurlu pençe izleri, köpek / kedi kılı, idrar vb.

Evinizde dolaşan evcil hayvanlarınız varsa, kiliminizin yoğun trafikli kısımlarını her üç ila altı ayda bir temizleyin ve yılda iki kez yıkaması için uzman bir halı yıkama servisine verin.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar

Tek bir hanedeki hem çocuklar hem de evcil hayvanlar tek bir anlama gelir –çok kirli bir halı. Halınızı her iki ila üç ayda bir profesyonel servisinize biraz daha sık temizletmenizi öneririz.

Garanti Kapsamındaki Halılar

Yeni, güzel bir halı satın aldıysanız, büyük olasılıkla bir garanti ile gelmiştir. Halının bakımı ile ilgili özel bir talimatname için garantiyi kontrol edin. Çoğu garanti, halınızı yılda iki kez bir profesyonel tarafından temizletmeniz gerektiğini söyleyecektir, yine de güvenli tarafta olmak için, hizmet  alımı öncesi halınızın yıkama talimatına göz atın. Halınızı ne sıklıkta temizlemelisiniz? sorusuna olgun yanıtlar bulabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri talimatnameyi okumaktır.

Halım Kirli Görünmüyor. O Zaman Ne Yapacağım?

Gördüğünüz gibi kirli görünmeyebilir ancak gerçekte, liflerinin tabanı büyük olasılıkla kirlenmiştir.

Kirin görünür hale gelmesi biraz daha zaman alabiliyor. Halınız ne kadar çok kirlenirse orijinal, güzel rengini ve dokusunu geri alma şansınız o kadar az olur.

Profesyonel temizliğin faydaları

Tehlikeli parçacıklar yok edilir

Daha önce de söylediğimiz gibi, halınız dıştan temiz görünebilir, ancak liflerinin arasında derinlerde tehlikeli parçacıklar gizlenebilir. Bu konuda yiyecek, kir, toz ve hatta evcil hayvan tüylerinden bahsediyoruz. Tarif edilenlerin tümü halınızın kötü kokmasına ve zamanla kötü görünmeye başlamasına neden olabilir. Bu sizi ikna etmek için yeterli değilse, aynı parçacıklar evinizin her tarafına mikrop ve bakteri yayabilir ve bu da sağlık sorunlarına yol açabilir. Riski azaltmak için, evinizin yaşam tarzına göre bir temizlik rutini uygulayın.

 

Halınızın ömrünü uzatırsınız

Görüyorsunuz, zaman geçtikçe halınızın lifleri kir ve pislik gibi kötü şeyler toplamaya başlıyor. Bu tür bir birikim hem solunum sisteminizi etkileyebilir hem de halınızı tahrip edebilir. Halınıza bakmazsanız, toz ve kir, halının liflerini yavaşça bozar ve bu da tahmin edebileceğiniz gibi hasarlı bir halıya yol açar. Bu durumu önlemek için halınızı yılda en az bir kez derinlemesine temizlettiğinizden emin olun.

 

Kilimler güzel görünecek ve kokacak

Halılarınızı temizlemek için ne kadar zaman harcarsanız o kadar iyi görünürler. Mümkün olduğunca uzun süre güzel görünümlerinin keyfini çıkarabilmeniz için onları olabildiğince sık vakumlayın. Sonuçta, kim taze kokulu, parlak ve kabarık bir halıdan hoşlanmaz ki?

 

Kendin-yap temizliği ile profesyonel bir hizmet arasındaki farkları merak ediyorsanız, https://www.kilimhaliyikama.com/kategori/pratik-bilgiler/ makalemizi okuyun . Değerli halınız için en iyisini seçmenize yardımcı olacaktır!

 

Kilim Halı Yıkama ile profesyonel halı temizliği

Gördüğünüz gibi düzenli halı bakımı evinizin sağlığını sağlamada çok önemli bir rol oynar. Özellikle ebeveynseniz veya alerjiniz varsa.

Kilim Halı Yıkama, temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşamanızı sağlamak için profesyonel halı temizleme çözümleri sunar . Halınızın malzemesine bağlı olarak, sıcak su çekme yöntemimizi veya kuru temizleme solüsyonumuzu hizmetinize sunduk. Kilim Halı Yıkama yöntemi hem halınızın ilk halini geri kazandırırken, diğer yandan da lifleri arasındaki tüm canlı bakterileri öldürür.

Öte yandan, daha narin malzemeden yapılmış bir parçaya sahipseniz, temizleme hizmetlerimiz kesinlikle doğru yoldur. Her iki uygulama da tamamen çevre dostu ürünler kullanan sertifikalı ve tam sigortalı halı temizleme uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

çıkarımlar

Düzenli halı bakımı, evinizin sağlığı için çok önemlidir.

Doğru halı temizleme yöntemini seçmek için öncelikle halının neyden yapıldığını bilmeniz gerekir.

Halınızın ne tür olduğundan emin değilseniz, uzman halı temizleyicileri size yerinde danışabilir ve size işlem türü ve tekstil zemininizin yıkama sıklığı hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

Bugün, Halınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz? sorusunun cevaplarını birlikte bulmaya çalıştık. Pratik Bilgiler blogumuzda daha onlarca evde uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerini bulabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı takip ederek güncel fiyat indirimlerinden ve hediye çekilişlerinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Bize Katılın. Kampanya ve Etkinliklerden İlk Sizin Haberiniz Olsun.

 

Son Güncelleme: Ağu 11, 2020 @ 11:58

Call Now ButtonHızlı Arama