Nepal Halı Yıkama ve Bakım

En yüksek Himalaya bölgesinden gelen halılar, hayal gücünüzü birçok muhteşem sanatsal vizyonla beslemek için özel olarak yaratılmıştır. Nitekim, en iyi elle bükülmüş koyun yünü ile en ustaca elle düğümlenen halıların her biri gerçekten de sıcak Himalaya mirasının güzel bir sembolüdür.
Dokuma sanatı Nepal Krallığında, özellikle ülkenin dağlık bölgesinde eski bir gelenektir.
Radii, Pakhi, Bakkhu, Darhi (havlı) bu bölgelerde yerli yün kullanılarak üretilen iyi bilinen Nepal ürünleridir. Bu ürünlerin pazarlanması iç pazarla sınırlıydı.

Altmışlı yılların başlarında Tibet mültecilerinin akışı ile ihracat kalitesinde bir halı geliştirilmeye başlandı.
Başlangıçta, Tibet mültecileri için geçim kaynağı olarak lanse edildi ve pazarlama, krallığı ziyaret eden turistlerle sınırlıydı.
Uluslararası pazar arenasında erişim sağlama çabaları, 1964’te ilk ticari sevkıyatın Avrupa’ya, yani İsviçre’ye bırakılmasıyla sonuçlandı.
Vizyon ve girişimci becerisi ile ulusal olarak tanınan ticari bir metaya dönüştü ve Nepal’in en önemli ihracat ürünü olmaya devam ediyor.

Nepal-Tibet halıları çok yüksek derecede el işleme ve inç kare başına 60-150 knot arasında değişen dokuma niteliklerine sahiptir. Bu halılarda kullanılmak üzere sadece en yüksek kaliteli yünün ithal edilmesini sağlamak için düzenli güvenlik korumaları mevcuttur.

Nepal-Tibet halısının geleneksel tasarımı temel olarak Budizm’den etkilenmektedir, ancak
son yıllarda Nepal üreticileri günümüz pazar zevklerine uygun olarak modern tasarım ve renkler geliştirmiştir. Geleneksel boyut, 0.25 Sq.m’den geniş bir boyut aralığı ile değiştirildi. yuvarlak, sekizgen ve gümrük şekilleri gibi şekillerde 56m2’ye kadar. İstenen tasarımlar, stiller ve tonlar, piyasadan düzenli geri bildirimler ile yerel tasarımcıların ve mühendislerin uzmanlığı ile oluşturulmaktadır.
Halen halı üretiminin yüzde 95’i Katmandu vadisinde yoğunlaşırken, geri kalan yüzde 5’i ülkenin diğer birçok bölgesine yayılıyor.

Evde uygulayabileceğiniz birbirinden Kullanışlı, leke çıkarma, evde halı bakımı gibi konularda Detaylı bilgilerin Olduğu https://www.kilimhaliyikama.com/kategori/pratik-bilgiler/
sayfalarımızıda inceleyebilirsiniz.

nepal-hali-yikama

Nepal Halı Yıkama

Nepal Halı Nasıl Üretilir

1984 öncesinde, üretim sürecinde hiçbir makine kullanılmadı. Yünün ayrıştırılmasından bitmiş ürünün paketleme aşamasına kadar olan tüm işlem elle yapılan bir işlemle gerçekleştirilmiştir. Nepal Tibet halısının üretim süreci şunları içerir:

Yün Ayırma ve Yıkama

Tibet’ten gelen yünler genellikle bitkisel malzemeler gibi yabancı partikülleri toplamak için dikkatli bir şekilde ayrıştırılması gereken ham formda ithal edilir. Tibet yünü ayrıca kiri ve yürütücü gresleri temizlemek için yıkanmayı gerektirir ve yıkama işleminden sonra iki ila üç gün boyunca güneşte kurutulur.

Tibet yünü güçlü bir lif uzunluğuna sahiptir, ovalanmış formda, iyi parlaklık ve yüksek esnek bir değerde ithal edilir.
Yeni Zelanda yünü 36 mikron, 100 mm diken uzunluğu ve tip 128 olarak tanımlanmaktadır.
İngiliz yünü de ihtiyacı karşılayan yasal standartlar da piyasada mevcut olmaya başlamıştır.

Nepal Halı Yıkama

Taraklama

Taraklama işlemi, eğirme sırasında elyaf standının düzgün bir şekilde akmasını sağlar. Bu aynı zamanda farklı yünleri karıştırma ve farklı kökenlerin oranını belirleme aşamasıdır. Geleneksel olarak taraklama elle yapılırdı, endüstri büyüdüğünde makine taraklama uygulamasına geçildi. Bununla birlikte, müşteri isterse el taraklı ürün elde edilebilir.

Döndürme

Karde yün, bir charkha (Çıkrık) kullanılarak elle ipliğe eğrilir. İpliğin kalınlığı halının kalitesine bağlıdır ve genellikle 3 katlı bir iplik kullanılır.

Boyama

Geleneksel tencere boyama yöntemi, büyük ölçüde kapalı odalarda makine boyama ile değiştirildi. AZO gibi zararlı maddeler içeren malzemeler yasaklandı ve tanınmış uluslararası üreticilerin boya maddeleri kullanılıyor. Bu boyalar yüksek derecede haslığa sahiptir. Boyanan iplik, hava durumuna bağlı olarak bir ila üç gün güneş ışığında kurutulmalıdır. Çömlek boyama ve sebze (doğal) boyama hala bazı üreticiler tarafından kullanılmaktadır.

Halı Düğümü

Halı düğümleme tek başına bir sanattır. Dokumacılar olarak bilinen işçiler sanatlarında iyi eğitimli ve yeteneklidirler ve düğümlemede çok yönlülüğe sahiptirler. Bir veya daha fazla dokumacı, halının boyutuna bağlı olarak bir tezgah üzerinde çalışır.
Her dokumacı münferit düğümleri arka arkaya yapar. Tasarımlar bir grafik üzerinde sıralanır ve dokumacı grafik tasarımları halı üzerinde düğümlere çevirir. Boyalı iplik toplar ve makaslar halinde yapılır, demir çubuk, kollar, tarak çırpıcıları alet olarak kullanılır.

Halı Kalitesi

Halının kalitesi düğümlemeye ve tasarımına bağlıdır. Halılar ihtiyaca göre çeşitli düğümlerde (40, 60, 80, 100, 150, 200 ve 250) yapılır. Yüksek düğümler pürüzsüzdür ve çekici gösterir. Günümüzde halılar halıyı daha çekici ve havalı gösteren Kenevir, İpek, Allo, Viscus, Pasmina vb.Gibi çeşitli ipliklerle yapılmaktadır.

Yıkama ve Kurutma
Kesilen halı, tatlı su ve kimyasallarla yıkanır. Yıkanan halı güneş ışığında dört veya beş güne kadar kurutulur. Halıların büyük bir kısmı Nepal’de elle yıkanırken, İsviçre’de kayda değer bir miktar yıkanmaktadır.

Son Terbiye
Kurutulmuş halılara, gerekli büyüklükte sipariş edilen boyuta yaklaşması için yeniden düzeltme ve germe ile son rötuş yapılır.
Paketleme
Yıkanmış halılar polietilen tabakaya sarılır ve her iki ucundan mühürlenir. Yine, Hessian kumaşına sarılır ve dikilir. balya halinde paketlenir.
El yapımı halı, kullandığınız sürece iyi bakılması koşulu ile. Ortalama 30 yıl ömre sahiptir.

Nepal Halı Yıkama

Asla evinizdeki halıyı kendi başınıza temizlemeye çalışmayın, temizleme amaçlı kullandığınız kimyasallar halınızda geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.
Nepal halılar çok sağlıklı, değerli, gösterişli halılardır ve bir o kadarda narindirler.
Lütfen Profesyonel halı yıkama firmalarından destek isteyin.
Nepal Halı Yıkama konusunda Kilim Halı Yıkama profesyonel ekip ve ekipmanları ile size yardımcı olabilir.

Bizi facebook üzerinden takip edebilirsiniz https://www.facebook.com/kilimhaliyikamaservisi/ 

İnstagram https://www.instagram.com/kilimhaliyikama/