Halıdan Sakız Nasıl Çıkar

Halıdan Sakız Nasıl Çıkar

halıdan sakız nasıl çıkar

Bir çok insan çenesini çalıştırmak için, can sıkıntısını gidermek için yada sigarayı bırakma amaçlı olarak sakız çiğnemektedir.
Ne yazık ki bazen sakız çiğneme sonrasında sakızınız olmaması gereken bir yere yani halınıza bulaşabilir, bu kesinlikle kötü bir sondur.

Sizde böyle bir durum yaşadıysanız eğer muhtemelen çok üzüleceksiniz, fakat her şey için çok geç kalmış sayılmazsınız, sakızı halınızdan çıkarmanın ve lekenin kalıcı bir hal almamasını sağlamanın yolları var.
Bunun için her zaman ki gibi erken fark etmek, hızlı ve doğru müdahale etmek çok önemli.

Sakızı dondurma yöntemi:
Kapatılabilir plastik bir torbaya bir kaç tane buz küpü yerleştirin ve torbayı sızdırmayacak şekilde kapattıktan sonra halınıza yapışmış olan sakız üzerine tampon uygulayın.
Alternatif olarak sakız üzerine direkt kuru buzda uygulayabilirsiniz.
Dondurma işlemi sakızın halınıza yapıştıktan sonra üzerinden fazla zaman geçmeden fark edilmesi ve henüz halı liflerine tam işlemediği zaman en etkili çözümü sağlayacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirirken bir sonraki aşamaya geçmeden önce sakızın sadece soğuk ya da sertleşmiş değil tamamen donmuş olduğundan emin olun.
Donmuş olan sakızı halınızdan kazımanız gerekiyor.
Bunun için evinizde bulunan bir kahvaltı bıçağı ya da benzer bir alet kullanabilirsiniz, halınıza yapışmış ve soğuk uygulayarak dondurduğumuz sakızı kazıyarak halı liflerinden çıkartacağız bunu yaparken halı liflerine zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

Kazıma işlemi esnasında sakız paçalara ayrılarak halı dokusundan uzaklaşacaktır, zorlanma olursa bölgeye tekrar buz uygularak işleme devam edin. Kazıma işlemi tamamen bittikten sonra kalan kalıntıları temizlemek için temiz bir beze bir miktar beyaz sirke içeren sabun karışımı uygulayabilirsiniz, hafif ovalayarak kalan kalıntıları temizleyin.

halidan-sakiz-nasil-cikar

Evde uygulayabileceğiniz birbirinden Kullanışlı, leke çıkarma, evde halı bakımı gibi konularda Detaylı bilgilerin Olduğu https://www.kilimhaliyikama.com/kategori/pratik-bilgiler/
sayfalarımızıda inceleyebilirsiniz.

halıdan sakız nasıl çıkar

Yağ ile sakız çıkarma:

Bu işlemi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta var Bazı yağlar kumaşların rengini değiştirebilir veya beyazlatabilir.
Gizli bir yere az miktarda yağ uygulayarak daha büyük bir leke yapmayacağınızdan emin olun ve herhangi bir renk değişikliği olup olmadığını kontrol edin.
Yağ halınıza yapışmış olan sakızın yapışkan özelliğinin azalmasına neden olacak ve halı dokusundan ayrılmasını kolaylaştıracaktır.
Bu işlem için okaliptus yağı yada zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Bir bez yardımı ile halınıza yapışmış olan sakıza yağ sürün.
Yağı direkt sakız üzerine dökmeye çalışmayın.
Bu işlemi bez yardımı ile yapmanız yağın kontrolünü elinizde tutmanızı sağlayacak ve istemediğiniz bölgelere bulaşmasını engelleyecektir.
Bez yardımı ile sakız yağa doyana ve yapışkan özelliği azalana kadar uygulama yapın.
Bir kahvaltı bıçağı kullanarak sakızı halınızdan kazıyın, bu işlemi tek yönde ve hafif hareketler ile yapın.

kazıdığınız sakızın tekrar halınıza bulaşmasını engellemeke için kazıma işlemi esnasında her seferinde bıçağınızın yüzeyini temizleyin. Kazıma işlemini tamamladıktan sonra halı yüzeyinde kalan kalıntıları temizlemek için bulaşık deterjanı ve su ile oluşturacağınız karışım ile temizleme işlemini tamamlayın.

Bizi facebook üzerinden takip edebilirsiniz https://www.facebook.com/kilimhaliyikamaservisi/ 

Call Now ButtonHızlı Arama