Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan mum lekesi nasıl çıkar? sizler için derledik.

Mum ışığının oluşturduğu sıcak ve samimi ortamı herkes sever.
Bazen sadece huzur bulmak, günün stresini atmak için mum ışığında oturmak isteriz, bazen de bir akşam yemeğinde misafirlerimizi ağırlarken mum ışığının samimiyetinden, sıcaklığından faydalanmak isteriz.
Ya da elektrik arızaları sırasında zorunlu olarak mum kullanırız.
Bir çok güzel tarafının yanında kötü bir özelliği de vardır, yandıkça erimeye ve damlamaya başlar.
Dalgınlıkla mumu bir yerden başka bir yere taşımaya çalışırken kaza ile halımıza damlaması bir çok kez başımıza gelmiş bir durumdur.

Neyse ki temizleme işlemi kolaydır, çözüme ulaşmak için her zaman söylediğimiz gibi hızlı ve doğru müdahale çok önemlidir.
Evimizde bulunan ütü, kağıt havlu ve buz gibi malzemeler ile mum lekesi probleminizi çözebilirsiniz.
Halıdan mum lekesi nasıl çıkar, öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin böylece bir sonraki mum lekesi sorununuza karşı hazırlıklı olacaksınız.

1- Mum Lekesini Dondurun

Mum lekesi olan bölgenin üzerine buz torbası koyun, bu halı üzerinde ki mumun sertleşmesini ve katılaşmasını sağlayacaktır. Böylelikle mum lekesini çıkartmanız kolaylaşacak.

Play

2- Mum Lekesini Kazıyın

Bir kahvaltı bıçağı alın ve hafifçe lekeyi kazıyın, halıya zarar vermeyecek şekilde ne kadar temizlerseniz o kadar iyi. Bu işlem sonuç vermiyorsa çok fazla zorlamayın, makalemizin devamında alternatif olarak ütü ile temizleme yöntemini anlatacağız.

Play

3- Halıyı Temizleyin

Kazıma işlemini bitirdikten sonra temizlediğiniz kısma halı temizleme solisyonu ya da kendi hazırladığınız bir temizleme karışımı ile son rötuşları yapabilirsiniz. Mum renkli ise ve halıda renk lekesi bıraktı ise alkol ile temizleyebilirsiniz, işlem bittikten sonra bölgeyi temiz su ile kalıntılardan arındırın ve temiz kuru bir bez ile bölgeyi iyice kurutun.

Play

4- İşlem yaptığınız bölgeyi elektrik süpürgesi ile vakumlayın.

Play
Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar – Yöntem 2

1- Mum Lekesini Isıtarak Temizleme

Halıdan mum lekesi çıkartmak için lekeli bölgenin üzerine kağıt yerleştirin, alışveriş çantası ( Kağıt ) kullanabilirsiniz.
Lekenin daha fazla yayılmaması için halı ile kağıt arasına lekeli olmayan kısımları kapatacak şekilde bir havlu yerleştirebilirsiniz, bu eriyen mumum yayılmasını engelleyecektir.

Play

2- Mum lekesini Eritin

Ütünüzün sıcaklığını ayarlayın, mumu eritecek kadar sıcak olmasına fakat halıya zarar verecek kadar yüksek sıcaklıkta da olmamasına dikkat etin. Buhar kullanmayın.

Play

3- Mum Lekesini Halınızdan Uzaklaştırın

Kağıdı yavaşca ütülemeye başlayın, mum ısının etkisi ile eriyecek ve eriyen mum kağıt tarafından emilecek. Kağıt mumu emdikçe doygunlaşacak yana doğru kaydırarak temiz kısmına doğru işleme devam edin. Ütüyü çok uzun süre aynı noktada ya da yüksek sıcaklıkta tutmayın, halınızı yakmak ve sorununuzu büyütmek istemezsiniz.

Play

4- Halıyı Temizleyin

Geriye kalan kalıntıları temizlemek için alkolle işlem yaptığınız bölgeyi ovalayabilirsiniz, leke üzerine temiz bir bez yerleştirin ve bu defa buhar ayarı açık olarak bez üzerine uygulayın.
Bu işlem boyanın beze çekilmesini sağlayacak ve halıya yayılmasını önleyecek.

Play

5- Son olarak işlemi sonlandırmak için bölgeyi kendi hazırladığınız bir temizlik suyu yada halı temizleme solüsyonu ile temizleyin. Burada da temiz bir bez ile ütü metodunu ( Buhar ) uygulayabilirsiniz.

Pratik Bilgiler Bölümümüz de Yer Alan Halıdan Sakız Nasıl Çıkar Bloğumuz da ilginizi çekebilir. https://www.kilimhaliyikama.com/halidan-sakiz-nasil-cikar/  

 

Umarız makalemiz size yardımcı olabilmiştir.
Profesyonel halı temizleme hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda, profesyonel ekip ve ekipmanları ile Kilim Halı Yıkama size çok yakın, hızlı servis ağımız ile bir telefon uzaklıktayız.

Facebook https://www.facebook.com/kilimhaliyikamaservisi/

Instagram https://www.instagram.com/kilimhaliyikama/

 

 

 

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Call Now ButtonHızlı Arama